Mokre ślady kół na chodniku

Najsilniejsze uczucie, jakie zakorzeniło się w moim umyśle z czasów dzieciństwa, to mokre ślady na chodniku pozostawione przez kółka sportowego wózka. Dokładnie pamiętam z jakim zafascynowaniem wpatrywałam się w smugi pozostawione przez mój dziecięcy pojazd, choć przyznam, że długo nie mogłam skojarzyć, co to za uczucie budzi się we mnie, gdy patrzę na koła, kółka czy kółeczka rozjeżdżające kałuże.

Długo minęło nim mój umysł pojął, dlaczego drżę na widok mokrych śladów kół.

Był to słoneczny dzień, poprzedzony letnią burzą. Jechałam na rowerze, nie omijając wodnistych plam na asfalcie, a kiedy kola roweru wytaczały się z kałuży pozostawiając za sobą ciemny zanikając pas, nie mogłam oderwać wzroku od opon, plamy i podłoża. Ciśnienie jakie wytwarzało się w moim organizmie zmusiło mnie do zatrzymania się. Oparłam stopy na ziemi, doznając wrażenia, jakby mi w czaszce wrzało –  dziwnie znajome uczucie nie może znaleźć wytłumaczenia. Cofnęłam się i przejechałam ponownie po kałuży. Zobaczyłam małe kółeczka dziecięcego wózka, czarne, okrągłe opony z wyrytym wzorkiem, białe, plastikowe krzyżujące się pręty i moją małą rączkę dotykającą brudnego kręcącego się koła.

– Basiu, nie dotykaj kółek, będziesz mieć brudne paluszki – mówiła mama.

Ale podziw jakim darzyłam widok obracających się kół po mokrym chodniku była w znacznej mierze ważniejsza niż brudne paluszki. Gdy tylko mama nie patrzyła, tarłam wskazującym palcem po kole, jakbym chciała dotknąć tego cudownego zjawiska.

Mokre ślady kół na chodniku. Najsilniejsza emocja, która przetrwała do dziś w zupełnie niezmienionej formie, zastygła w czasie, pokonała dziecięcy zanik, nie umarła wraz z moją niewinnością. Pamiętam zapach, chłód i bicie serca. Pamiętam. Uwielbiałam siedzieć w wózku ze zwisającą głową. Do dziś patrzę, jak ziemia krąży pode mną.

(wspomnienie z wieku ok. 2 lat)

27. 05. 2010

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: